ZOBACZ AUTA +48 664 775 745

Najszybsze auta na świecie – lista modeli

Zastanawiasz się, jaki jest najszybszy samochód na świecie? Przedstawiamy zestawienie pojazdów, które rozwijają imponujące prędkości. Producenci aut od zawsze prześcigali się w tworzeniu coraz to zwinniejszych modeli. Kto tym razem wygrał? Zobacz listę pojazdów o najbardziej dynamicznych silnikach!

Najszybszy samochód świata – jaki model zajął to zaszczytne miejsce?

Miano najszybszego samochodu na świecie, otrzymało Bugatti Chiron Super Sport 300+. Model ten jest ulepszoną wersją Chirona Super Sport, który jako pierwszy na świecie przekroczył prędkość 300 mil na godzinę. W porównaniu z poprzednikiem, Bugatti Chiron Super Sport 300+ otrzymało wydłużone nadwozie, dzięki czemu zyskało znacznie bardziej aerodynamiczną sylwetkę. Jak podaje producent, auto zachowuje idealny balans pomiędzy niskim oporem a siłą docisku. Z tego względu Bugatti Chiron Super Sport 300+ może pochwalić się rewelacyjną stabilnością i fenomenalnymi osiągami. Samochód może rozwinąć prędkość nawet 490 km/h, co udowodnił na torze Ehra-Lessien w 2019 r.

Hennessey Venom F5

Problem z wyznaczeniem najszybszego samochodu świata polega na tym, że większość modeli nie została sprawdzona na torze. Szacowane prędkości opierają się wyłącznie na przewidywaniach producentów, które jak wiadomo, w praktyce mogą okazać się nieco inne.

Tak też jest w przypadku Hennessey Venom F5. Procent szacuje, że model może osiągać ponad 500 km/h (311 mil na godzinę). W trakcie testowania auta, wyniki nie okazały się jednak tak dobre, jak przypuszczano. W szczytowym momencie na liczniku hipercara pojawiło się 437 km/h.

SSC Tuatara

Pochodząca z Ameryki Północnej marka SSC, ma na swoim koncie wiele osiągnięć dotyczących szybkich samochodów. Udało jej się m.in. zdobyć rekord Guinnessa w 2007 r. i 2021 r. z modelami SSC Ultimate Aero Twin Turbo (414 km/h) i SSC Tuatara (460,43 km/h). Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego producent nie poprzestał na poprzednich rekordach. W 2022 r. SCC ogłosiło, że Tuarta rozwinęła prędkość 474,8 km/h.

Rimac Nevera

Rimac Automobili to innowacyjna, chorwacka firma, która chce udowodnić, że samochody elektryczne również mogą bić rekordy prędkości. Producent obiecuje, że model Nevera EV może osiągnąć nawet 412 km/h. Aby wykrzesać taką prędkość, w aucie zamontowano cztery silniki elektryczne, baterię 120 kWh o zasięgu 490 km czy zaawansowany system wspomagania kierowcy.

Koenigsegg Jesko Absolut

Koenigsegg wysunął bardzo odważną tezę. Twierdzi, że stworzył najszybszy samochód na świecie. Producent deklaruje, że jego hipercar będzie w stanie pojechać z maksymalną prędkością 310 mil na godzinę, czyli 498,9 km/h. Według przeprowadzanych przez niego symulacji, auto prawdopodobnie może być nawet jeszcze szybsze. Jak na razie zostaje on rekordzistą wyłącznie na papierze. Koenigsegg nie może znaleźć odpowiednich opon do swojego pojazdu, ani, co wydaje się poważniejszym problemem, prostego toru, na którym mógłby skonfrontować swoje wyliczenia z prawdą.

Jakie prędkości były rekordami w poprzednich dekadach?

Obecnie producenci samochodów chcą przebić barierę 500 km/h. To gigantyczna prędkość, którą trudno sobie wyobrazić. We wcześniejszych dekadach auta osiągały prędkości, które dzisiaj nie robią już nas większego wrażenia, ponieważ sami posiadamy o wiele lepsze modele w swoich garażach. Czy wiesz, że w latach 20. XX wieku najszybszym modelem był Duesenberg Model J? Mógł rozwinąć 191 km/h. Dziesięć lat wcześniej rekordzistą był natomiast Mercedes-Simplex 60HP, który wyciągał zaledwie (jak na dzisiejsze czasy) 117 km/h.

Lata 30–60. XX wieku

Różnica między najszybszymi autami na przestrzeni lat, rosła o średnio 10–20 km/h. W latach 30. XX wieku najszybszy był Duesenberg Model SJ (225 km/h). Wyciągał niewiele więcej niż Mercedes G63 AMG – ciężki i potężny SUV, który maksymalnie osiąga 220 km/h. W latach 50. XX wieku, triumfował Mercedes-Benz 300SL z wynikiem 246 km/h, porównywalnym do BMW X7 M50d (250 km/h). W latach 60. XX wieku, rekordy prędkości biło Lamborghini Miura (280 km/h), które obecnie mogłyby się mierzyć z Audi RS Q8.

Lata 70–90. XX wieku

W latach 70. XX wieku najszybszym samochodem było Ferrari 512 Berlinetta Boxer (303 km/h). Można porównać go do BMW M5 Competition, którego maksymalna prędkość to 305 km/h. W kolejnej dekadzie rekordzistą było Ferrari F40 z wynikiem 325 km/h. Taką samą prędkość oferuje obecnie Lamborghini Huracan EVO. W latach 90. XX wieku najszybszy był natomiast McLaren F1 (386 km/h).

Poczuj się jak na torze wyścigowym z Autokofeiną

Współcześni producenci prześcigają się w stworzeniu auta, które pojedzie szybciej niż 500 km/h. To jednak prędkość zarezerwowana dla profesjonalistów, którą testuje się na specjalnych torach. Jeśli chcesz poczuć się jak torze wyścigowym, zasiądź za kierownicą jednego z supercarów, które są dostępne w ofercie wypożyczalni Autokofeina. Wybierz kultowe Porsche 911 Turbo S, nietuzinkowe Lamborghini Huracan EVO czy Lamborghini Huracan EVO Spyder i wyrusz na niezapomnianą przejażdżkę!