ZOBACZ AUTA +48 664 775 745

Mercedes Benz – historia marki

Mercedes Benz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, której historia sięga aż XIX w. Początki nie były jednak takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Założycielami było dwóch konstruktorów – Karl Benz i Gottlieb Daimler, którzy pierwotnie prowadzili niezależne od siebie przedsiębiorstwa. Ich początkowa rywalizacja ostatecznie przekształciła się w powstanie jednego koncernu motoryzacyjnego, który przez lata wyznaczał nowe standardy w motoryzacji. Co o historii marki Mercedes Benz warto wiedzieć? Zapraszamy do lektury.

Mercedes Benz – założyciel z Mannheim

Pierwszym z założycieli marki był Karl Benz. Młody inżynier od najmłodszych lat pragnął skonstruować pojazd, który dzięki zastosowaniu silnika spalinowego zastąpi konie. Zaraz po skończeniu studiów w 1871 roku, Karl wraz ze wspólnikiem – Augustem Ritterem założył swoją pierwszą firmę. Kilka lat później, bo w 1883 roku, Karl postanowił założyć kolejną firmę mieszczącą się w Mannheim. Nowy twór nazywał się Benz & Cie. Rheinische Gasmotoren-Fabrik.

Już trzy lata po założeniu Benz & Cie. został ukończony i opatentowany pierwszy prototyp samochodu. W 1888 roku odbyła się pierwsza w historii podróż pojazdem napędzanym silnikiem spalinowym. Żona Karla Benza – Bertha postanowiła wybrać się ze swoimi synami, Patent-Motorwagen Nummer 3, do swojej matki, która mieszkała w odległości około 100 km od Mannheim. Dzięki temu wydarzeniu, o projektach jej męża zrobiło się głośno w całym kraju, a Benz zyskując tym samym nowych inwestorów, mógł w kolejnych latach rozwijać coraz to nowocześniejsze konstrukcje.

Mercedes Benz – założyciel z Cannstatt

Drugim z założycieli późniejszego koncernu Daimler-Benz AG był Gottlieb Daimler. Wraz ze swoim przyjacielem i biznesowym wspólnikiem Wilhelmem Maybachem stworzył firmę Daimler Motoren Gesellschaft Przedsiębiorstwo z mniejszymi i większymi problemami prężnie się rozwijało i produkowało coraz to nowocześniejsze i szybsze pojazdy napędzane silnikami spalinowymi.

Ważną osobą w historii tej firmy okazał się niejaki Emil Jellinek. Był to dyplomata i biznesmen, który upodobał sobie konstruowane przez DMG pojazdy. Emil, biorąc regularnie udział w wyścigach i sprzedając samochody tej marki, oczekiwał od Gottlieba i Wilhelma coraz to szybszych i mocniejszych pojazdów. Tak też w 1900 roku powstał pierwszy mercedes o nazwie 35HP. Jellinek będąc pomysłodawcą tego pojazdu, mógł nadać nazwę tego samochodu. Co warte odnotowania, nazwa mercedes wzięła się od pseudonimu, którym posługiwał się Emil podczas startów w wyścigach, a także tego, że Mercedes to imię jego córki, którą chciał tym samym uhonorować.

Mercedes – historia połączenia obu firm

Sytuacja obu firm do czasu I wojny światowej była względnie spokojna. Sytuacja gospodarcza po konflikcie znacząco się pogorszyła, co pchnęło oba przedsiębiorstwa do połączenia sił, do którego doszło w 1926 roku. Właśnie w tym roku powstał koncern Daimler-Benz AG. Najstarszy Mercedes, który oficjalnie wyprodukowany został przez tę firmę to model W 02 i W 03.

Dalsze lata były dla tego producenta tylko lepsze. Sprzedaż samochodów stale wzrastała, a marka stale rozwijała i udoskonalała swoje modele pod kątem technicznym i wizualnym. Przykładem tego może być pierwszy mercedes wyposażony w hamulce hydrauliczne czy w pełni niezależne zawieszenie.

Marka Mercedes na przestrzeni kolejnych lat

Wybuch II wojny światowej zatrzymał rozwój firmy, a odbudowa pozycji po jej zakończeniu zajęła następne dwa lata. Marka Mercedes zdołała jednak wrócić do formy sprzed wojny i systematycznie zwiększała produkcję samochodów, rozwijając sieć dystrybutorów na całym świecie (178 miejsc w 1955 roku). W latach 50. Daimler-Benz AG skupił się na poprawie bezpieczeństwa w swoich pojazdach. Na uwagę zasługuje tutaj np. opracowanie koncepcji kontrolowanej strefy zgniotu.

Lata 60. i 70. to okres dalszego rozwoju, stawiającego na innowacyjność i technologię, którą oferował Mercedes. Marka eksperymentowała z takimi nowinkami, jak np. silnik Wankla, czy nowocześniejszymi jednostkami doładowanymi i wysokoprężnymi. Właśnie w tych latach do marki na długi czas przylgnęła łatka produkowania „pancernych samochodów”. Wszystko dzięki wprowadzeniu do gamy pięciocylindrowego silnika diesla o pojemności 3 l, który charakteryzował się ponadprzeciętną wytrzymałością, w porównaniu z konkurencją. Marka Mercedes nie zapomniała o rozwoju w dziedzinie bezpieczeństwa. Koncern jako pierwszy wprowadził system ABS czy ESP, które dziś są obowiązkowym wyposażeniem samochodów w większości krajów na świecie.

Mercedes – marki, które posiada lub posiadał ten koncern na przestrzeni lat

Czy wzorem pozostałych konkurentów Daimler-Benz AG mógł na przestrzeni 100 lat pochwalić się w „swoim CV” posiadaniem jakichś innych marek? Odpowiedź brzmi – tak, jak najbardziej! Z tak bogatą historią i możliwościami Daimler był w stanie pozwolić sobie zakup innych przedsiębiorstw, które potrzebne były temu koncernowi do rozwoju lub do zwiększenia swojego prestiżu. Warto wymienić tu Audi, które na krótko zagościło w szeregach tego producenta początkiem lat 60. XX w.

Inną marką wartą przytoczenia jest, co ciekawe, Maybach. Po odejściu w 1909 roku Wilhelma Maybacha z firmy noszącej jeszcze wtedy nazwę DMG (Daimler Motoren Gesellschaft) założył on własne przedsiębiorstwo, które trudniło się konstruowaniem i produkcją silników oraz w późniejszym czasie luksusowych samochodów. Okres II wojny światowej sprawił, że firma nie przetrwała i zniknęła z rynku na przeszło 50 lat. Pod koniec lat 90. Mercedes postanowił wskrzesić swoją dawno zapomnianą markę i zaprezentował dwa prototypy noszące nazwy 57 i 62. Jednakże jako marka sama w sobie nie przetrwała zbyt długo, bo niespełna 10 lat. Obecnie Maybach jest najbardziej luksusową wersją poszczególnych modeli Mercedesa.

AMG – początkowo tuner, później dział Mercedesa nastawiony na osiągi

W 1988 roku do koncernu przyłączona została firma o tajemniczo brzmiącej wtedy nazwie – AMG. Było to przedsiębiorstwo zajmujące się przerabianiem fabrycznych modeli Mercedesa, czyniąc z nich naprawdę szybkie i mocne samochody. Ze względu na rozgłos i osiągnięcia, jakimi mogła pochwalić się ta firma, Daimler postanowił ją kupić i włączyć w swoje szeregi. Początkowo współpraca odbywała się jedynie na polu motosportowym, jednakże w późniejszych latach kooperacja zaowocowała tworzeniem wyjątkowych modeli seryjnie produkowanych Mercedesów, takich jak współczesne CLA45s AMG czy A45s AMG, które możesz wypożyczyć za pośrednictwem firmy Autokofeina.