ZOBACZ AUTA +48 664 775 745

Jazda zimą wypożyczonym autem – zasady bezpiecznej jazdy

Marznący deszcz, obfite opady śniegu, gruba warstwa lodu na jezdni – to warunki, z którymi muszą mierzyć się kierowcy zimą, a czasami już późną jesienią. Każda osoba, która choć raz prowadziła samochód o tej porze roku, doskonale wie, że nierzadko jest to trudne wyzwanie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy przyjdzie nam poruszać się wypożyczonym autem, którego jeszcze dobrze się nie wyczuło. Poznaj najważniejsze zasady mówiące o tym, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda samochodem z wypożyczalni (i nie tylko) zimą.

Bezpieczna jazda zimą wypożyczonym samochodem – najważniejsze zasady

Jazda zimą wymaga od kierowcy maksymalnego skupienia się na prowadzeniu samochodu, szczególnie w przypadku, jeśli jest to auto z wypożyczalni. Takiego pojazdu najczęściej nie znamy zbyt dobrze – nie wiemy, jakie ma możliwości i jak zachowuje się na różnych nawierzchniach. Nie dopasowując się do panujących warunków, można nie tylko uszkodzić wynajęte auto, lecz przede wszystkim narazić siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Jak powinna wyglądać bezpieczna jazda zimą? Poznaj nasze rady.

Zadbaj o dobre przygotowanie do jazdy

Kluczem do bezpiecznej jazdy zimą jest również odpowiednie przygotowanie się do niej. Przed uruchomieniem silnika usuń z samochodu zalegający na nim śnieg. Zbierz białą pokrywę zarówno z dachu, jak i szyb, lusterek oraz świateł. Strącenie śniegu wyłącznie z szyb nie jest wystarczające. Podczas jazdy ciężki, biały puch może wśliznąć się wprost pod koła innego pojazdu, powodując kolizję. Jeśli jest to Twoja pierwsza jazda wypożyczonym autem, nie zapomnij o odpowiednim ustawieniu fotela, lusterek i kierownicy. Zajęcie optymalnej pozycji za kierownicą pozwoli Ci lepiej i wygodniej kontrolować sytuację na drodze.

Dostosuj prędkość do panujących warunków atmosferycznych

To, że jadąc samochodem, należy przestrzegać ograniczeń prędkości obowiązujących na danym odcinku jezdni, nie trzeba raczej nikomu przypominać. Stosowanie się do znaków to jedno. Ważne jest jednak przede wszystkim dopasowanie do panujących warunków atmosferycznych. Zimą droga hamowania wydłuża się, dlatego na oblodzonej nawierzchni zawieść mogą zarówno dobre opony, jak i nowoczesne systemy wspomagania. Jeśli zauważysz lód na drodze i opady marznącego deszczu lub śniegu – zwolnij! Utrzymując mniejszą prędkość, będziesz mógł spokojnie i łatwo ominąć wszelkie zaspy i inne przeszkody. Dodatkowo droga hamowania pojazdu będzie znacznie dłuższa niż w przypadku szybkiego i brawurowego prowadzenia.

Hamuj rozważnie

Nie tylko szybka i brawurowa jazda wiąże się z niebezpieczeństwem podczas jazdy zimą. O tej porze roku liczy się również umiejętność poprawnego hamowania. Droga hamowania może wydłużyć się nie tylko wtedy, gdy będziesz jechał zbyt szybko, lecz także w sytuacji nieodpowiednio użytego hamulca.

Jak więc hamować? Najlepiej używać hamulca jak najmniej. W zimie bardzo przydaje się umiejętność tzw. hamowania silnikiem. Kiedy będziesz chciał wytracić prędkość, np. przed zakrętem, odpowiednio wcześniej zsuń nogę z gazu i stopniowo redukuj biegi. Jeżeli jednak potrzebujesz zahamować w sposób standardowy, nie rób tego gwałtownie, ponieważ zwiększasz ryzyko wpadnięcia w poślizg. W takiej sytuacji zawieść może nawet system ABS, który ma zapobiegać blokowaniu się kół. Co więcej, wypożyczając auto z systemem ABS, nie hamuj pulsacyjnie, a płynnie i delikatnie. Jest to rozwiązanie, które warto stosować wyłącznie w przypadku starszych modeli bez tego układu.

Zachowaj bezpieczną odległość

Jazda w zimie wymaga od kierowcy zachowania bezpiecznej odległości względem pojazdu jadącego przed nim. Oczywiście w czasie innych pór roku, również powinno się zrobić właściwy odstęp od innych aut, jednak zimą jest to jeszcze ważniejsza kwestia.

Przyjmuje się, że właściwa odległość od poprzedzającego samochodu, powinna wynosić połowę prędkości, z jaką porusza się pojazd. Choć brzmi to nieco skomplikowanie, tak naprawdę jest bardzo łatwe do wyliczenia. Przykładowo, jeśli jedziesz 50 km/h, odstęp powinien wynieść co najmniej 25 m.

Naucz się jeździć wypożyczonym autem jeszcze przed wyjazdem na jezdnię

Trening czyni mistrza. To powiedzenie znakomicie odnosi się do jazdy wypożyczonym autem zimą. Jeśli pierwszy raz zasiadasz za kierownicą supercara, naucz się jego obsługi w warunkach kontrolowanych, np. na placu manewrowym lub na dużym parkingu. Następnie będziesz mógł wyruszyć bezpiecznie w dłuższą trasę. Co jednak zrobić, kiedy wpadnie się w poślizg? Takiej sytuacji nie da się przećwiczyć. Jeśli poczujesz, że tracisz przyczepność do jezdni podczas skrętu, zdejmij nogę z gazu i zredukuj skręt, a następnie wykonaj go jeszcze raz. Natomiast kiedy traci się kontrolę nad tylną osią, lepiej nie używać hamulca, a wykonać kontrę kierownicą.

Jazda zimą autem nie jest prosta, szczególnie jeśli jest to samochód wypożyczony, którego nie znamy zbyt dobrze. Pamiętaj, aby jeździć powoli i spokojnie, zachowując odpowiedni odstęp od poprzedzającego Cię pojazdu. Musisz również stosować się do zasad poprawnego operowania hamulcem. Nie zapomnij także o właściwym przygotowaniu do jazdy. Dzięki tym zasadom będzie Ci o wiele łatwiej poruszać się w niekorzystnych warunkach zimowych.