ZOBACZ AUTA +48 664 775 745

Kaucja za wynajęty samochód – wszystko, co musisz wiedzieć

Wypożyczenie samochodu jest doskonałym sposobem zarówno na optymalizację kosztów, jak i przeżycie swoistego rodzaju przygody, np. za sprawą wynajęcia supercara. Za każdym razem, gdy będziemy chcieli wypożyczyć samochód, musimy liczyć się z opłaceniem kwoty zabezpieczającej. Ile wynosi kaucja za samochód, kiedy jest oddawana i co dzieje się w przypadku uszkodzenia pojazdu? Podpowiadamy!

Czym tak właściwie jest kaucja przy wynajmie samochodu?

Kaucja przy wynajmie samochodu, bez znaczenia, czy mowa tutaj o pojazdach wartych kilkaset tys. złotych, czy bardziej budżetowych modelach, służy zabezpieczeniu interesów obu stron – zarówno wypożyczalni, jak i klienta. Jest to depozyt pieniężny, pobierany w różny sposób – zazwyczaj w formie przelewu na konto bankowe lub blokady na karcie płatniczej (preautoryzacja) podanej w umowie kwoty, na jaką ustalona jest kaucja. Wynajem samochodu powinien odbywać się wyłącznie w zaufanych firmach – tylko wtedy mamy pewność, że zostanie nam ona zwrócona.

Wiele osób uważa, że kaucja za samochód zabezpiecza jedynie wypożyczalnie. Jest to mylne założenie – w przypadku wykrycia przez pracownika firmy jakichkolwiek problemów z pojazdem to właśnie z niej pobierana jest odpowiednia rekompensata. Jeśli natomiast nie stało się z nim nic złego, kaucja za samochód jest w pełni zwracana.

Co zabezpiecza kaucja?

Zabezpieczenie interesów właściciela pojazdu – tym właśnie jest kaucja. Wynajem samochodu w większości firm nie jest możliwy bez wpłaty określonej sumy. Kaucja za samochód będzie wykorzystana w przypadku wykrycia różnych uszkodzeń, w tym:

  • uszkodzeń mechanicznych (uszkodzenia związane z układem napędowym, jezdnym itp.);
  • uszkodzeń lakieru (wszelkiego rodzaju zarysowania, wgniecenia itp.);
  • uszkodzeń wnętrza pojazdu (zniszczenia tapicerki, ekranów, itp.).

Ponadto kaucja przy wynajmie samochodu może być potrącona w przypadku utraty wyposażenia dodatkowego, takiego jak nawigacja GPS czy karta paliwowa (o ile wypożyczalnia takie oferuje).

Z kaucji potrącana jest kwota równa zakupu, naprawy lub zastąpienia uszkodzonych elementów. Tutaj warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach wartość kaucji może być niewystarczająca na pokrycie wszystkich szkód. Dzieje się tak w przypadku kasacji pojazdu z winy kierującego. Nie jest to jednak reguła – niektóre wypożyczalnie dysponują odpowiednimi polisami ubezpieczeniowymi na wynajem samochodu. Kaucja jest wtedy uzupełniana wypłatą od towarzystwa.

Przekroczenie limitu kilometrów lub czasu wypożyczenia a kaucja

W przypadku wielu wypożyczalni środki z kaucji są odejmowane także w momencie przekroczenia ustalonego w umowie limitu kilometrów. Wypożyczalnia Autokofeina pobiera wyłącznie określoną kwotę za przekroczone kilometry, a różnica zwracana jest na konto podane przez klienta. Kaucja może zostać także odjęta w przypadku, gdy przekroczymy czas, na który wypożyczyliśmy pojazd.

Ile wynosi kaucja za wypożyczenie samochodu?

Zastanawiasz się, ile wynosi kaucja za wynajem samochodu? Kwota kaucji za wypożyczenie samochodu będzie różna w zależności od jego wartości. W przypadku małych, miejskich modeli, nie powinna przekroczyć 500 zł. Jeśli jednak chcemy wypożyczać pojazdy sportowe, takie jak oferuje firma Autokofeina, musimy liczyć się z wyższym zabezpieczeniem finansowym. Ponadto wiele zależy także od wieku kierowcy. Na przykładzie takich aut, jak Audi RS3/RSQ3 czy Mercedes CLA45s/A45s, w wypożyczalni Autokofeina będzie trzeba przygotować się na kaucję rzędu 5000 zł, jeśli nasz wiek jest niższy niż 21 lat i 3000 zł, jeśli wyższy. Przy droższych modelach, np. Porsche 911 Turbo S czy Audi RS7 zabezpieczenie wyniesie odpowiednio 10 000 lub 20 000 zł. Jeśli natomiast chcemy wypożyczyć supercara, np. Lamborghini Huracán EVO, musimy liczyć się z kaucją nawet do 40 000 zł.

Kiedy zwracana jest kaucja za wypożyczony pojazd?

Wiemy już, że kaucja pobierana jest w momencie wypożyczenia samochodu i służy zabezpieczeniu interesów obu stron. Kiedy natomiast zostanie nam ona zwrócona? W większości przypadków dzieje się to podczas zdania pojazdu. Pracownicy wypożyczalni weryfikują jego stan i jeśli nie wykryją żadnych nieprawidłowości, kaucja jest oddawana lub odblokowywana (w przypadku preautoryzacji).

Autokofeina – sprawdzona wypożyczalnia samochodów sportowych

Wybierając wypożyczalnie, należy stawiać wyłącznie na firmy cieszące się ogólnym zaufaniem wśród klientów. Taka właśnie jest Autokofeina, oferująca wynajem wielu ciekawych pojazdów, w tym supercarów. W naszej flocie znajdują się zarówno bardziej „cywilne” auta w usportowionych wersjach, takie jak Audi RS Q8, jak i prawdziwe legendy wyczynowej motoryzacji, takie jak Lamborghini Huracán EVO Spyder czy Porsche 911 Turbo S. Chcesz dowiedzieć się więcej? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi wykwalifikowanymi pracownikami!